Jak si zlepšit podzimní náladu?
Podzim dokáže být opravdu nádherným ročním obdobím, je to ale především čas velkých změn počasí. Chladnější teploty a kratší dny mohou velice snadno vést k poklesu nálady a energie. Sluneční paprsky jsou většinu času pryč, což vede k úbytku hladiny serotoninu a vitaminu D. Serotonin nám ovlivňuje náladu, chuť k jídlu a spánku. Vitamín D nejen že získáváme ze slunce, ale i z potravy, proto má příznivý vliv na celé tělo. Dochází také ke zvýšení hladiny hormonu melatoninu, který má tendenci vyvolávat pocit ospalosti, proto můžete většinu času chtít trávit spíš doma, v teple a pohodlí. To ale může snížit četnost vaší pohybové aktivity, a tím pádem i produkci endorfinů. Jako by se jednalo o začarovaný kruh, ze kterého se nejde dostat.
Snadné tipy, jak si udělat pohodový podzim
1. Jděte na procházku
Dokonce i krátká procházka parkem může hodně rychle zvednout náladu. A vůbec pokud venku můžeme chytat sluníčko. Stačí 10 až 15 minut na slunci a díky zvýšení hladiny serotoninu bude nálada k nepoznání.
2. Myslete na to, co jíte, ale i pijete
Stravování dokáže velkou mírou ovlivnit to, jakým způsobem se bude vyvíjet naše nálada nejen v průběhu dne, ale i v dlouhodobém měřítku. Důležité jsou i doplňky stravy pro posílení imunity.
Obecné zásady, na které je potřeba myslet:
·snížit konzumaci živočišných tuků, a to zejména produkty s nasycenými mastnými kyselinami
·zvýšit konzumaci zeleniny, pokud je to možné, tak v syrovém a neupraveném stavu
·více konzumovat rostlinné oleje bez tepelné úpravy, např. zálivky do salátů apod.
·moučníky nahrazovat ovocem nebo kouskem hořké čokolády či ořechy
·dostatečný příjem tekutin, zejména pít čistou vodu a bylinkové čaje
·pokrmy méně solit, totéž platí o používání cukru
·zvýšit konzumaci ryb a rybích výrobků
·méně konzumovat bílé pečivo
Zdroj: Základy zdravé stravy pro úplné začátečníky | Botanic.cz
3. Co takhle wellness víkend?
Jednou za čas je také potřeba se odměnit a někam vyrazit. A kdy je lepší čas než na podzim, kdy venku už není tolik příjemné počasí. Snad každý má rád se chvíli zastavit a pořádně si odpočinout.
4. Zacvičte si
Pravidelná pohybová aktivita je však k užitku i pro vaši mentální pohodu. Zmírňuje totiž stres, snižuje množství kortizolu, a naopak zvyšuje produkci endorfinů a dopaminu. Je úplně jedno, zda se rozhodnete běhat, chodit na spinning, pilates či plavat. Důležité je, abyste si svůj čas pro sebe užili a hýbali se 3x až 5x týdně alespoň po dobu 30 minut.
5. Pusťte si hudbu, co máte rádi
Vzhledem k tomu, že hudba prokazatelně pomáhá zlepšit schopnost regulace nálady a emocí, zmírnit stres a napětí, snížit úzkost, podporovat zdravou funkci mozku a v některých případech zlepšovat soustředění, je jasné, že správný výběr oblíbené a v lepším případě dynamické písničky s veselým podtónem dokáže magicky zlepšit náladu a rozzářit den.
6. Domácí tvoření
Pokud jste kreativní a rádi si něco vyrobíte sami, a tím si zvelebíte svůj dům, tak podzim je ideální čas. Venku je spousta barevných listů, kaštanů nebo si můžete koupit dýni. A je možné si vyrobit pěknou dekoraci. Díky tomu také přijdete na jiné myšlenky.
Co si z toho odnést?
Častější pocity únavy jsou na podzim spjaté především se změnou počasí, tedy chladnějšími teplotami a kratšími dny společně s nedostatkem slunečního svitu. Naštěstí existují velice jednoduché tipy, díky nimž můžete tyto nástrahy překonat, např. posloucháním dynamické muziky, úpravou jídelníčku či uskutečněním wellness víkendu.